Microcontroller MCU XMC4700-E196K1536 AA ARM Cortex M4 196LFBGA High Performance
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : XMC4700-E196K1536 AA
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : 196-LFBGA
Part Number : XMC4700-E196K1536 AA
Input leakage current(Max) : 150μA
A/D Data Converters : A/D 32x12b
Output low voltage : 1.5 kOhm pullup to 3.6 V
D/A Data Converters : D/A 2x12b
Output high voltage : 15 kOhm pulldown to 0 V
Contact Now
Product Description Of XMC4700-E196K1536 AA
XMC4700-E196K1536 AA is High Performance​ 32-Bit Single-Core Microcontrollers IC, Digital supply voltage(Typ) is 3.3V. Package is 196-LFBGA, Surface Mount.
Specification Of XMC4700-E196K1536 AA
Part Number: XMC4700-E196K1536 AA Input Leakage Current(Max): 500nA
Core Size: 32-Bit Single-Core Output Low Voltage(Max): 0.4V
Mounting Type: Surface Mount Input Leakage Current: -1μA To 1μA
Features Of Microcontroller MCU
  • VBUS input current(Max): 150μA