MCU STM32H735RGV6 STM32H735 32-Bit ARM Cortex-M7 Microcontroller IC
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : STM32H735RGV6
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : VFQFPN68
Part NumbeSTM32H735RGV6r : STM32H735RGV6
Kernel : ARM® 32-bit Cortex®-M0+ CPU
Operating Frequency : 550 MHz
Flash : 1MB
RAM : 564 KB
Operating Temperature Range : -40°C to 125°C
Contact Now
Description
STM32H735RGV6 devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 550 MHz. The Cortex® -M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm® double-precision (IEEE 754 compliant) and single-precision data-processing instructions and data types. The Cortex -M7 core includes 32 Kbytes of instruction cache and 32 Kbytes of data cache. STM32H735xG devices support a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) to enhance application security.
Features
  • 1.62 V to 3.6 V application supply and I/O
  • POR, PDR, PVD and BOR
  • Dedicated USB power
  • Embedded DCDC and LDO regulator
  • VFQFPN68 variant is DCDC only
  • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz, HSI48, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI